Prečo sú ceny za profesionálnu vlasovú kozmetiku také vysoké?

9

Určite sa pýtate, či je namieste tak vysoká cena pri profesionálnych produktoch na vlasy. V tomto článku sa dozviete dôvody vysokých cien kvalitných vlasových produktov a aj to, ako viete spoznať, či je cena adekvátna alebo už prehnaná.

Potrebné je poznamenať, že nie všetko, čo sa pýši názvom profesionálne je také aj v skutočnosti. Firmy, ktorým ide len o zisky dokážu človeka uistiť, že ich produkt jednoducho musíte mať a Vás možno ani nenapadne pozrieť sa na zloženie produktov a zaujímať sa, či to čo tvrdia, je aj pravda.

Poďme sa spoločne na to pozrieť.

  1. Kvalita
    Kvalita je prvá vec, na ktorú by mal každý človek upriamiť svoju pozornosť. Ako spoznáte kvalitný produkt? Veľmi jednoducho. Pozrite sa na jeho zloženie. Kvalitný a skutočne prínosný pre vlasy by mal obsahovať čo najväčší podiel botanických zložiek a čo najmenej tých syntetických. Zložky ako oleje či extrakty sú veľmi účinné aktívne zložky, ktoré vlasom dodávajú maximálnu výživu.

    Pozrime sa spoločne na porovnanie dvoch zložení vlasových produktov – konkrétne šampónov:
    Zloženie prvého šampónu: Water, Aqua- EAU, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Sodium Cocoyl Isethionate, Caprylyl/Capryl Glucoside, Glycerin, Sodium Chloride, Sodium Lauroyl Methyl Isethionate, Butyrosepermum Parkii (Shea Butter), Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil6, Citrus Medica Limonum (Lemon) Peel Oil, Eucalyptus Globulus (Eucalyptus), Cucurbita Pepo (Pumpkin Seed Oil)*, Hydroxypropyltrimonium Honey, Hydrolyzed Quinoa, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Sodium Benzoate, Hydrolyzed Rice Protein, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Oryza Sativa (Rice) Bran Oil, Camellia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract*, Cucumis Sativus (Cucumber) Fruit Extract, Persea Gratissima (Avocado)* Fruit Extract, Mangifera Indica (Mango)* Fruit Extract.
    Zloženie druhého šampónu: AQUA/WATER, SODIUM LAURETH SULFATE, DIMETHICONE, SODIUM CHLORIDE, COCO-BETAINE, GLYCOL DISTEARATE, GUAR HYDROXYPROPYLTRIMONIUM CHLORIDE, COCAMIDE MIPA, SODIUM BENZOATE, HYDROXYPROPYLTRIMONIUM HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, SODIUM COCOATE, SODIUM HYDROXIDE, ARGININE, SALICYLIC ACID, LIMONENE, LINALOOL, 2-OLEAMIDO-1,3-OCTADECANEDIOL, CARBOMER, METHYL COCOATE, CITRIC ACID, HEXYLENE GLYCOL, HEXYL CINNAMAL, GLYCERYL LINOLEATE, GLYCERYL OLEATE, GLYCERYL LINOLENATE, PARFUM/FRAGRANCE. 

    Ako môžete sami porovnať, zloženie prvého sa od toho druhého skutočne líši. V prvom šampóne môžete nájsť niekoľko druhov olejov ako ryžový, tekvicový, olej z citrusov či avokádový olej. Tento šampón je doplnený o extrakty, hydrolyzovaný proteín a pomer všetkých zložiek je maximálne vyvážený.

    V druhom šampóne môžete nájsť hneď na začiatku silnú čistiacu zložku (sulfát), ktorý má za úlohu peniť a pokožku a vlasy pri častom používaní nadmerne vysušuje a PH pokožky dostáva do nerovnováhy. Za ním hneď Dimethicone (silikón) ktorý upcháva vlasové korienky a tým zamedzuje zdravému rastu nových vlasov. Ďalej tu nájdete mix syntetiky a na záver parfum.

    Rozdiel v oboch šampónoch je zjavný… Každá zložka v akomkoľvek kozmetickom produkte by mala mať svoje zacielenie a význam. Pri komerčných produktov tomu tak nie je. Cieľom je vytvoriť čo najviac produktov za čo najnižšie počiatočné náklady nehľadiac na kvalitu. To sa samozrejme odrazí na výslednom zjave vlasov a pokožky. Nikoho už nezaujíma, že produkt svojím zložením zmysel pre vlasy či pokožku nemá a viac uškodí ako pomôže.
    Poďme sa ale spoločne pozrieť na ďalšie faktory, na ktoré by ste mali prihliadať pri kúpe vlasovej kozmetiky (v podstate akejkoľvek kozmetiky).
  2. Ekológia
    Je všeobecne známe, že komerčné produkty, ktoré nájdete v drogériách sa vyrábajú v obrovských miliónových množstvách a ich cena sa pohybuje nízko. Spôsob výroby, akým tieto produkty prichádzajú na svet nie je príliš ekologickou cestou. Ich výrobou sa spotrebúva obrovské množstvo emisií, výroba je veľmi rýchla a kontroly fabrík veľmi nízke. Nehovoriac o obaloch. Kvalitné produkty majú často obaly vyrobené z recyklovaných materiálov alebo cukrovej trstiny. Komerčné zas z klasického škodlivého plastu.
  3. Certifikáty
    Okrem certifikátov o ekologickom obale či etickej výrobe spracovania sú tu ešte certifikáty o etickom získavaní zložiek obsiahnutých v produktoch, netestovaní na zvieratách, či certifikáty kvality a bio produkte.
    Certifikáty o prírodnosti produktu je niečo, na čo by sme radi upriamili pozornosť. Na Slovensku naša legislatíva nijak neupravuje, ako by malo vyzerať zloženie pre bio alebo prírodný produkt. Postačuje, ak v zložení nájdete aspoň jednu jedinú prírodnú zložku a pokojne môže byť aj ako poslednou zložkou v produkte. Čím je zložka v produkte nižšie v zložení, tým je jej podiel menší. To znamená, že akýkoľvek produkt, ktorý má v zložení čokoľvek prírodné sa môže považovať a pýšiť sa, že je bio a prírodný. Na túto skutočnosť by sme si mali dať veľký pozor. Je to reklamný ťah a Vy v skutočnosti nekupujete takú kvalitu, o akej ste presvedčení.

Tieto tri body maximálne vystihujú všetky faktory, na ktoré by ste mali prihliadať pri kúpe produktov a teda už budete vedieť, či cena, ktorú máte zaplatiť za produkt je alebo nie je adekvátna. Ďalej je to už len na Vás.

Pridaj komentár

(0)