Nežiaduce zložky v produktoch pri curly girl metóde

33

Jedným zo základných pravidel CG metódy je vynechanie určitých skupín zložiek vo vlasovej kozmetike. Každá z týchto zložiek ma iný nežiaduci vplyv na vlasy a v komerčnej kozmetickej produkcii sa využívajú hlavne pre svoju ľahkú dostupnosť a nízku cenu. Je dôležité vedieť, ktorým zložkám je potrebné sa vyhnúť a prečo. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Sulfáty


Vďaka sulfátom šampón nádherne a bohato pení. Nachádzame ich takmer vo všetkých bežne dostupných kozmetických produktoch (penách, mydlách, šampónoch, kondicionéroch, atď.). Prečo sú sulfáty nežiaduce až nebezpečné? Sulfáty sa bežne používajú v priemysle na odmastňovanie motorov, v saponátoch na umývanie riadov, v čistiacich produktoch – sú to silne čistiace a odmastňovacie zložky. Sulfáty sú považované za jedny z najnebezpečnejšie zložky v kozmetike. Zdravotné komplikácie spôsobené sulfátmi sú spojené s narušením imunity, ochoreniami kože, svrbením pokožky a jej vysušením. Sulfát sa síce nepovažuje za karcinogén, no aj napriek tomu spôsobuje mnoho ďalších problémov – hlavne u malých detí, ktoré sú citlivejšie na vonkajšie vplyvy ako dospelý človek.
Sulfáty sú nežiaducim prídavkom vo vlasovej kozmetike pri používaní curly girl metódy, ktorej hlavnou ideou je vlasy nevysušovať, udržovať ich zdravé, krásne a odľahčovať ich. Keďže sulfáty spôsobujú nadmerné vysušenie pokožky hlavy a rovnako aj vlasov, v CG metóde namiesto nich používame len jemné čistiace zložky (tzv. low poo šampón) alebo čistiaci kondicionér (tzv. co wash).

Najčastejšie vyskytujúce sulfáty vo vlasovej kozmetike sú nasledovné: Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Coco Sulfate, Ammonium Laureth Sulfate, atď.


Minerálne oleje


sú v prírode zastúpené ropou a ropnými derivátmi (je to zmes uhľovodíkov, ktoré získavame prevažne z ropy). Tieto látky sú vo vode nerozpustné, to znamená, že na vlasoch a pokožke hlavy vytvárajú nepriechodnú bariéru, ktorá zabraňuje prieniku dôležitých vyživujúcich zložiek. Nachádzajú sa takmer vo všetkých voľne dostupných kozmetických produktoch – v detských penách do kúpeľa, mydlách, šampónoch, krémoch a mylne sa v spoločnosti považujú za žiaduce a prospešné. Tieto oleje spôsobujú ekzémy a rôzne ochorenia pokožky. Paradoxne sa v medicíne sa spolu s vysušujúcim alkoholom (najčastejšie používaný je isopropyl alcohol alebo alcohol denat) používajú na liečbu týchto ochorení čím vzniká bludný kruh a pokožka je ešte viac vysušená. To isté spôsobuje vlasom. Vysušuje a poškodzuje pokožku hlavy. Oficiálne tieto oleje nie sú uznané ako karcinogénne, no stojí za zamyslenie spomenúť zvýšené percento rakoviny kože u ľudí, ktorí pracujú v kozmetických firmách, kde sú v priamom kontakte s minerálnymi olejmi.
Minerálne oleje sú veľmi nežiaduce v prípravkoch používaných pri curly girl metóde.

Najčastejšie vyskytujúce minerálne oleje vo vlasovej kozmetike sú nasledovné: Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Paraffin, Mineral Oil, atď.


Silikóny


sú syntetické zložky a v prírode sa nerozkladajú. Ich úlohou je udržať na pokožke vlhkosť, preto sa využívajú hlavne v mejkapoch. Vlasy sú vďaka ním lesklé, pretože sú umelo obalené touto lipidovou vrstvou. Je to ale klamlivý jav. Vlasy su zvonku síce krásne lesklé, no zvnútra sú poškodené, oslabené – silikón vlasom lesk len prepožičiava. Silikóny je možné z vlasu odstrániť len silným šampónom – takým, ktorý neobsahuje ďalšie silikóny. No pokiaľ sa používa šampón so silikónmi nepretržite spolu s kondicionérom, spolu vytvárajú obrovskú vrstvu silikónov, ktorého zmývanie trvá týždne. Aplikáciou silikónov vytvárajú na vlasoch ťažký nerozpustný film ktorý ich zaťažuje, upcháva póry na pokožke hlavy a tým môže spôsobovať vypadávanie vlasov. Pri dlhodobom používaní sa silikóny môžu prejaviť fľakmi po farbení vlasov, pretože zabraňuje vniknutie pigmentov do vlasu. Pokožka hlavy pod silikónovým nánosom nedokáže dýchať, tvoria sa lupiny a vlasy sa časom stávajú krehkejšími a lámavejšími. Kvôli obavám z nepriaznivého dopadu silikónov na životné prostredie, predovšetkým na morský život, vyzvali niektoré krajiny spoločnosti silikónového priemyslu, aby poskytli viac relevantných informácií a vedeckých záverov týkajúcich sa bezpečnosti silikónov.

Najčastejšie vyskytujúce silikóny vo vlasovej kozmetike sú nasledovné: Amodimethicone, Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Dimethiconol, atď.


Vysušujúci alkohol


nie každý alkohol v kozmetickom produkte je nevhodný. Alkoholy sa delia na hydratačné a vysušujúce. Hydratačné alkoholy sú pre vlasy prospešné a nie je potrebné sa im vyhýbať. Vysušujúcim alkohol je potrebné sa vyhnúť, pretože nadmerne vysúšajú vlasy a pokožku hlavy a rozbíjajú prirodzenú bariéru obrany pokožky.

Najčastejšie vyskytujúce vysušujúce alkoholy vo vlasovej kozmetike sú nasledovné: Alcohol Denat, Isopropyl alcohol, Ethanol, Witch Hazel, atď.

Je veľmi dôležité poznať zložky, ktoré sa nachádzajú v produktoch, ktoré používame na sebe alebo na svojich deťoch. Prírodnejšia varianta je vždy lepšia ako tá syntetická. Curly girl metóda nie je len o kučeravých vlasoch. Je to metóda, ktorá pomáha dosiahnuť zdravé vlasy.

Viac o curlygirl metóde sa dozviete v ďalších našich pripravovaných článkoch alebo na odporúčanom blogu našej ambasádorky: https://curlygirlslovensko.wordpress.com/

2 thoughts on “Nežiaduce zložky v produktoch pri curly girl metóde

Comments are closed.

(0)