Porozita vlasov

Vlasová starostlivosť je tou najefektívnejšou, len ak plne chápete potreby svojich vlasov. Preto je potrebné vyberať si kozmetiku podľa aktuálneho stavu Vašich vlasov. Poškodené a suché vlasy potrebujú úplne inú kozmetiku ako tie, ktoré používajú kvalitnú prírodnú kozmetiku dlhšiu dobu. A na to je potrebné poznať porozitu svojich vlasov.

Čo to vlastne tá porozita vlasov je?

Porozitu vlasu určuje vlasová kutikula, čo je ochranná vrstva na najvrchnejšom povrchu vlasu. Vlasová porozita je teda úroveň odstávania kutikul od vlasového kmeňa. Čím je kutikula oddelenejšia od vlasu, tým je porozita vyššia.

Porozita vlasov je väčšínou daná geneticky, no môžu ju ovplyvniť rad faktorov, ktoré dokážu porozitu vlasu na čas zmeniť. Najčastejšie faktory ovplyvňujúce porozitu vlasov je chemické znečistenie pri farbení a použití nevhodných produktov so silikónmi a ďalšími škodlivými zložkami, teplo, počasie a vlhkosť. Porozita vlasov nezávisí na etnickom pôvode ani typu a tvare vlasov.


Druhy porozity

  1. Nízka porozita – kutikuly sú v tesnom spojení s vlasom. Vlasy sú hebké a rovné.
  2. Stredná porozita – kutikuly sú zvýšené a vlasy sa javia ako suchšie.
  3. Vysoká porozita – kutikuly sú zdvihnuté takmer na maximum. Vlasy sú suché a častokrát poškodené.

Ako sa určuje vlasová porozita?

Existuje mnoho spôsobov ako na to. Najefektívnejšie a najspoľahlivejšie je jednoduché sledovanie svojich vlasov. Ich porozitu dokážeme odvodiť od ich správania sa v rôznych situáciách.

Test s vodou

Vlas položte na hladinu vody do pohára a sledujte, ako rýchlo sa ponorí. Pokiaľ sa ponorí rýchlo, Vaše vlasy disponujú vysokou porozitou. Pokiaľ pomaly, vlasy majú nízku porozitu. Tento test je ale veľmi nepresný a častokrát mylný.

Test s kokosovým olejom

Vmasírujte do vlasov kokosový test a sledujte ich reakciu. Okrem toho že vlasy vyživíte kokosovým olejom zreagujú na olej. Pokiaľ sa začnú stáčať ešte viac ako ich máte bežne, Vaše vlasy sú vysokoporézne.

Hmatový test

Prichyťte si jeden vlas na končeku a dvoma prstami prejdite po vlase odspodu nahor. Pokiaľ je Váš vlas drsný, je vysokoporézny. Ak je hladký, je naopak nízkoporézny.

Test schnutia vlasov

Tento test je jednoduchý a zas pri ňom stačí vlasy len pozorovať. Ak Vaše vlasy schnú príliš dlho, sú nízkoporézne. Ak im stačí veľmi krátky čas, sú vysokoporézne.

Hlavné rysy nízkej, strednej a vysokej porozity vlasov

Nízka poréznosť: vlasy sa musia dlhšie namáčať pri umývaní a aj dlho schnú – až niekoľko hodín. Produkty ostávajú vo vrstvách na povrchu vlasu pretože vlas je zhydratovaný až natoľko, že neposkytuje miesto na vsiahnutie produktov do vnútra vlasu.

Stredná poréznosť: ideálny stav vlasu, pretože takéto vlasy udržujú vlhkosť aj vitamíny z produktov vo vlasoch a vĎaka tomu si udržujú svoj tvar a nie je potrebné ich extrémne hydratovať.

Vysoká porozita: Vlasy schnú rýchlo, často sa lámu a štiepa, sú jemné a citlivé na akýkoľvek produkt. Okrem toho že vyžadujú väčšie množstvo produktov pretože nedokážu udržať hydratáciu, majú sklon k nadmernému frizzu.

Pridaj komentár