Moja cesta za dlhými a krásnymi vlasmi

59

Mnohé z nás túžia pýšiť dlhou a zdravou hrivou, ktorá okolie očarí svojim leskom a krásou. Poviem vám tajomstvo. Aj vy ju môžete mať, no bude si to vyžadovať istú dávku trpezlivosti a času.

Moju cestu som začala v roku 2018 a moje vlasy boli zničené odfarbovaním, prestrihané, zničené keratínom, boli extrémne suché a lámavé. Vtedy som si povedala, že možno rady odborníkov nie sú pre mňa a musím to začať robiť inak. Takto vyzerali moje vlasy na začiatku mojej cesty za dlhými a zdravými vlasmi:

Takto vyzerali moje vlasy po prvom farbení.
Takto po poškodení keratínom a viacnásobnom odfarbení. Dĺžka vlasov je vylámaná a mne na hlave ostalo toto.
Moje najhoršie vlasové obdobie.

Nakoniec som pochopila, že táto cesta nie je pre mňa a vytvorila som si vlastnú rutinu v starostlivosti o vlasy, ktorá okrem Curly girl metódy zahŕňa aj tieto kroky:

 1. Používam vhodný vlasový olejček: vhodne zvolený vlasový olejček dokáže priam zázraky a podporí rast vlasov. Volím čo najprírodnejšie zloženie s obsahom účinných rastlinných zložiek. Vylúčila som všetky silikóny, nakoľko upchávajú vlasové korienky a zamedzujú rastu nových vlasov.
 2. Používam jemný šampón bez silikónov, parabénov, sulfátov a iných nevhodných zložiek (pozri ebook): bežne dostupné šampóny majú vo väčšine prípadov problém so zložkami nazývanými silikóny, vysušujúce alkoholy, silné čistiace zložky atď. Sú to zložky upchávajúce vlasové korienky a do produktov sa pridávajú z dôvodu ich nízkej ceny. Silný marketing je často zásterkou takýchto produktov. Čítajte zloženia!
 3. 1x týždenne si doprajem masáž pokožky hlavy: masáž pokožky hlavy je veľmi prospešná pre cirkuláciu krvi v pokožke, čo podporuje rast nových zdravých vlasov.
 4. Umývam vlasy tak často, ako si to pokožka vyžaduje: neodkladám umývanie vlasov na ďalšie dni (stáva sa mi to len príležitostne). Sú dni keď sa mi nechce ani dýchať medzi prácou a domácimi povinnosťami, no časté odsúvanie ,,na potom“ z dlhodobého hľadiska škodí vlasom a preto sa mu snažím vyhýbať. Korienky majú tendenciu sa upchávať mazom, rast vlasov sa spomaľuje a môže dochádzať k ich vypadnutiu.
 5. Kondicionér je moja najdôležitejšia súčasť v starostlivosti: pokiaľ túžite po dlhých zdravých vlasoch, nevynechávajte kondicionér. Zamedzuje lámaniu vlasov, ich nadmernému poškodzovaniu, chráni pred vplyvmi počasia a dodáva im elasticitu. Používam ho pri každom umytí v dostatočnom množstve, včešem ho do vlasov a jemne opláchnem všetky jeho zvyšky. Dbám na slabší prúd vody aby som zamedzila tvorbe nechceného frizzu či rozbitiu prameňov kučier, prípadne si dopomôžem k ich spojeniu vhodnou kefou počas stajlovania.
 6. Chránim vlasy počas spánku: spánok je nesmierne dôležitá súčasť nášho života. Nielenže napomáha k regenerácii nášho tela a predlžuje život ale je prospešný aj pre naše vlasy. Snažím sa dopriať si kvalitný spánok na saténovej alebo hodvábnej obliečke. Vlasy sa do takýchto obliečok nezachytávajú ako do bežnej bavlnenej obliečky a nepoškodzujú sa tak. Odmením tak nielen svoje vlasy ale aj svoju pleť, ktorá sa mi rokmi odvďačí hladkou a mladistvou pleťou.
 7. Pravidelne dopĺňam vitamíny: pestrá strava je základ zdravia o to viac, ak je doplnená vhodnými vitamínovými doplnkami. Pre správny rast vlasov je dôležitý zinok, selén, železo, vitamín C, biotín a mnohé iné, ktoré nájdete voľne dostupné v lekárni alebo aj u nás. Ja som si veľmi obľúbila vitamíny od Pretty Curly Girl alebo tekuté doplnky stravy (kolagén, keratín), ktoré sa najlepšie vstrebávajú do tela.
 8. Vlasy strihám iba pokiaľ je to potrebné: nie je pravdou, že vlasy si pre ich vypestovanie potrebujeme strihať každé tri mesiace ako to je často prezentované. Vlasy si strihám podľa pocitu z nich (pokiaľ mi nestoja ako by som chcela alebo pokiaľ sa začínajú štiepiť – postačí mi vidieť jeden až dva zničené končeky). Pre vypestovanie dĺžky vlasy potrebujú aj svoj čas a pri strihaní každé tri mesiace tie moje neboli schopné narásť do do dĺžky a preto som predĺžila čas ich strihania na interval 1x za 6 až 9 mesiacov.
 9. Často vlasy vyživujem: moje vlasy prahnú po hydratácii a preto siaham po vlasovej maske naozaj často. Toto je krok, ktorý netreba podceňovať pokiaľ chcete zamedziť lámaniu vlasov a tým ich vypestovať do dĺžky.


  Po dodržiavaní týchto krokov som sa postupne dopracovala k zdravým, dlhým, lesklým a prekvapivo aj vlnitým vlasom. Takto vyzerajú moje vlasy po 4,5 roku dodržiavaní mojej rutiny v starostlivosti o ne:
Jedna z prvých fotiek na curly girl metóde.
Po mesiacoch vidieť, že moja snaha sa vyplatila.
Dnes je toto u mňa to horšie umytie vlasov.


Reality check na záver: V reklame sa stretávate s tým, že úplne každý si môže vypestovať dlhé vlasy s návodom ako to urobiť, no bohužiaľ geneticky to nie je žiaľ niekedy možné. Rastová fáza vlasového cyklu je u každého človeka iná. V praxi to znamená, že ak niekoho rastová fáza trvá 10 rokov, môže si vlasy vypestovať do dĺžky 10ročného rastu. Sú však ľudia, ktorí majú túto rastovú fázu kratšiu – niekedy napríklad len 3 roky. Takéto vlasy nie sú schopné dorásť do rovnakej dĺžky ako vlasy, ktoré majú 10 ročný rastový cyklus a preto dosahujú len svoju maximálnu dĺžku. Predošlé kroky ktoré som spomínala vám však stále môžu dopomôcť k dosiahnutiu hustejším, pevnejším, zdravším a krajším vlasom bez ohľadu na to, akú dĺžku sú schopné dosiahnuť.

Mnoho ďalších zaujímavých článkov nájdete na kučeravom blogu TU.

Verím, že vám moje rady pomôžu a moja premena je pre vás inšpirujúca.

S láskou k vašim vlasom

Gabika

Pridaj komentár

(0)