Curly girl metóda nie je až taká nová, ako sa zdá

Starostlivosť o vlasy sa v minulosti obmedzovala na česanie hrebeňom, umývaním vlasom tým, čo dala príroda alebo kuchyňa. V dávnej minulosti ako iste vieme, nebolo možné umývať vlasy inak ako bylinkami a mydlami z rastlín. Aj dnes je tento spôsob umývania vlasov veľmi rozšírený a môžeme ho nájsť pod termínom NO POO. Je zarážajúce, že práve NO POO a CURLY GIRL METÓDA je pre mnohých plná otáznikov a viaže sa s predsudkami, nakoľko dnešné reklamy sľúbia všetko a uveriť im nie je vôbec ťažké. Vlasy na curly girl metóde sú reklamou samé o sebe a spokojnosť s ňou je mnohopočetná.

Výroba prvého mydla sa datuje približne už v roku 2800 pred. n. l. Mydlo sa v tejto dobe používalo len na čistenie surovín, nie na umývanie tela či vlasov. Vyrábalo sa z kozieho loja a dreveného popola. V 2. polovici 18. storočia prišli na proces zmydlenia a práve to položili základ výroby mydla, ako ho poznáme dnes. Prvými farbikami, ktoré sa snažila o distribúciu mydla boli Colgate company (dnes výrobca zubných pást), B.J.Johnson Company a neskôr Schwarzkopf.

Šampóny? Samozrejme…
Špina a prach z vlasov sa zo začiatku len vyčesávali širokým hrebeňom. Neskôr si ženy vlasy umývali čistou vodou raz za dva týždne a postupne objavili rastliny a ich účinky a používali ich výluhy, ktoré používali namiesto šampóna. Na tieto účely sa využívala žihľava, lopúch, breza či harmanček. Dnes je napríklad známy NO POO šampón z brezových listov, na ktorý nájdete recept tu. Samozrejmosťou boli aj prírodné oleje či med a mlieko, ktoré využívali pri extra starostlivosti.

Kondicionére
Je známe, že kondicionére sa nepoužívali v minulosti vôbec, no bolo zopár trikov, ako vlasy zvláčniť a dopomôcť k ich jemnejšiemu rozčesaniu. Na to boli určené rôzne oplachy, no najefektívnejšie bolo v minulosti mlieko. Samozrejme je mnoho reeptov aj na domáce kondicionére, no ich používanie v minulosti bolo vzácne.

Stajling
Zaujímavosťou je, že kučeravé ženy používali ľanový gél na vlasy už v 18. storočí a práve tento DIY gél sa používa dodnes a je veľmi obľúbený.

Sušenie vlasov
Vlasy sa v minulosti sušili samozrejme voľne a na sušenie používali domáce ľanové uteráky, ktoré popili presne také množstvo vody, aké bolo potrebné. Tieto uteráky boli hladké z jemných nití ľanu.

DIY recepty – cesta ako ušetriť

Je nesmierne zaujímavé, že všetky postupy ako ich poznáme pri curly girl dnes boli používané aj v minulosti, postačili len menšie obmeny. Celá myšlienka curly girl metódy vychádza práve z vedomostí a skúseností s umývaním vlasov z minulosti a preto curly girl metóda nie je prežitok dnešnej spoločnosti. Je to prirodzený spôsob ako dopomôcť vlasom, aby boli krásne a zdravé.

Viac DIY receptov nájdete tu.

Pridaj komentár