Nežiaduce prídavky v produktoch pri curly girl metóde

Sulfáty


Vďaka sulfátom kozmetika nádherne a bohato pení. Nachádzame ich takmer vo všetkých bežne dostupných kozmetických produktoch (penách, mydlách, šampónoch, kondicionéroch, atď.). Prečo sú sulfáty nežiaduce až nebezpečné? Sulfáty sa bežne používajú v priemysle na odmastňovanie motorov, v saponátoch na umývanie riadov, v čistiacich produktoch – sú to silne čistiace a odmastňovacie zložky. Sulfáty sú považované za najnebezpečnejšie zložky v kozmetike. Zdravotné komplikácie spôsobené sulfátmi sú spojené s narušením imunity, ochoreniami kože, svrbením pokožky a jej vysušením. Sulfát sa síce nepovažuje za karcinogén, no aj napriek tomu spôsobuje mnoho ďalších problémov – hlavne u malých detí, ktoré sú citlivejšie na vonjakšie vplyvy ako dospelý človek.
Sulfáty sú nežiaducim prídavkom vo vlasovej kozmetike pri používaní curly girl metódy, ktorej hlavnou ideou je vlasy nevysušovať, udržovať ich zdravé, krásne a odľahčovať ich. Curly girl metóda je vhodná pre kučery, vlny ale aj pre rovné vlasy, u ktorých chcete dosiahnuť zdravie a prirodzenú krásu.


Minerálne oleje


sú v prírode zastúpené ropou a ropnými derivátmi (je to zmes uhľovodíkov, ktoré získavame prevažne z ropy). Minerálne oleje sú najsledovanejších prídavkom v produktoch pretože majú veľmi nepriaznivý dosah na všetko živé. Sú to mastné látky a tým pádom vo vode nerozpustné. Nachádzajú sa takmer vo všetkých voľne dostupných kozmetických produktoch – v detských penách do kúpeľa, mydlách, šampónoch, krémoch a mylne sa v spoločnosti považujú za žiaduce a prospešné. Tieto oleje spôsobujú ekzémy a rôzne ochorenia kože. Paradoxne sa v medicíne používajú na liečbu týchto ochorení čím vzniká bludný kruh a pokožka je ešte viac vysušená. To isté spôsobuje vlasom. Vysušuje a poškodzuje pokožku hlavy. Oficiálne tieto oleje nie sú uznané ako karcinogénne, no stojí za zamyslenie spomenúť zvýšené percento rakoviny kože u ľudí, ktorí pracujú v kozmetických firmách, kde sú v priamom kontakte s minerálnymi olejmi.
Minerálne oleje sú veľmi nežiaduce v prípravkoch používaných pri curly girl metóde.


Silikóny


sú syntetické lipidy na báze ropy a v prírode sa nerozkladajú. Ich úlohou je udržať na pokožke vlhkosť, preto sa využívajú hlavne v mejkapoch. Vlasy sú vďaka ním lesklé, pretože sú umelo obalené touto lipidovou vrstvou. Je to ale klamlivý jav. Vlasy su zvonku síce krásne lesklé, no zvnútra sú poškodené, oslabené – silikón vlasom lesk len prepožičiava. Silikóny je možné z vlasu odstrániť bežným šampónom – takým, ktorý neobsahuje silikóny. No pokiaľ sa používa šampón so silikónmi nepretržite spolu s kondicionérom, spolu výtvárajú obrovskú vrstvu silikónov, ktorého zmývanie trvá týždne. Aplikáciou silikónov vytvárajú na vlasoch ťažký nerozpustný film ktorý ich zaťažuje, upcháva póry na pokožke hlavy a tým môže spôsobovať vypadávanie vlasov. Pri dlhodobom používaní sa silikóny môžu prejaviť fľakmi po farbení vlasov, pretože zabraňuje vniknutie pigmentov do vlasu. Pokožka hlavy pod silikónovým nánosom nedokáže dýchať, tvoria sa lupiny a vlasy sa časom stávajú krehkejšími a lámavejšími. Kvôli obavám z nepriaznivého dopadu silikónov na životné prostredie, predovšetkým na morský život, vyzvali niektoré krajiny spoločnosti silikónového priemyslu, aby poskytli viac relevantných informácií a vedeckých záverov týkajúcich sa bezpečnosti silikónov.
Silikóny sú veľmi nežiaduce v prípravkoch používaných pri curly girl metóde.


Vysušujúci alkohol


je prídavkom v kozmetike, ktorý pokožku vysušuje, pokožka pod jeho nánosom praská, svrbí a vznikajú alergické reakcie. V niektorých produktoch ho nájdeme ako jednu zo základných ingrediencií, využíva sa hlavne pre zľahčenie hutnosti krému. Dokáže z ťažkého olejového krému spraviť ľahký a rýchlo vpíjateľný. Neznie to tak zle… ALE…Zjednodušene povedané, alkohol rozbíja prirodzenú bariéru ochrany pokožky a pre tento fakt je veľmi nežiaducim prídavkom v prípravkoch používaných pri curly girl metóde.

Je veľmi dôležité poznať zložky, ktoré sa nachádzajú v produktoch, ktoré používame na sebe alebo na svojich deťoch. Prírodnejšia varianta je vždy lepšia ako ta premechemizovaná. Curly girl metóda nie je len o kučeravých vlasoch. Je to metóda o zloženiach v produktoch a ich použitie.

Viac o curlygirl metóde sa dozviete v ďalších našich pripravovaných článkoch alebo na odporúčanom blogu našej ambasádorky: https://curlygirlslovensko.wordpress.com/